2023-24 Roles And Responsibilities
Administration
- Chair: Roberto Tamassia
- Associate Chair: John Hughes
- Associate Chair: Jeff Huang
- Vice-Chair: Tom Doeppner
Graduate Studies
- Master of Science in Computer Science: Tom Doeppner (Director), Alan Usas (Associate Director)
- PhD: Maurice Herlihy
- Master of Science in Cybersecurity: Ernesto Zaldivar
Undergraduate Studies
- Co-Director: Tom Doeppner
- Co-Director: Kathi Fisler
Undergraduate Admissions Assistance
- Lorenzo De Stefani
Master of Science in Cybersecurity
- Director of Graduate Studies (Policy Track) and Faculty Administrative Coordinator: Ernesto Zaldivar
- Director of Graduate Studies (Computer Science Track): Bernardo Palazzi
- Admissions Committee: Ernesto Zaldivar and Bernardo Palazzi
Humanity-Centered Robotics Initiative (HCRI)
- Administration: Michael Littman
Bearcore
- Liaison: Vasileios Kemerlis
Library
- Liaison: Ugur Çetintemel
Sheridan Center
- Rob Lewis
First-Year and/or Sophomore Advising
- Lorenzo De Stefani, Barbara Meier, Kathi Fisler, Tom Doeppner, Tim Nelson, Suresh Venkatasubramanian
Faculty Mentor
- Roberto Tamassia, John Hughes, Andy van Dam, Shriram Krishnamurthi, Michael LIttman, Tom Doeppner, Amy Greenwald, Ugur Çetintemel, Eli Upfal, Stefanie Tellex, Philip Klein, Kathi Fisler, George Konidaris, Anna Lysyanskaya
Teaching Mentor
- John Hughes, Shriram Krishnamurthi, Suresh Venkatasubramanian
Non-CS Faculty Mentor
- Amy Greenwald, Shriram Krishnamurthi, David Laidlaw
Publicity
- Social Media: Jeff Huang
- Web: Shriram Krishnamurthi
Industry Partners Program (IPP)
- Director: Jeff Huang
Data Science Initiative (DSI)
- Interim Chair: Eli Upfal
DSI Deputy Director
- Suresh Venkatasubramanian
Programming Comps
- Tim Nelson
Faculty Orgnizational Group Leader
- Anna Lysyanskaya, Andy van Dam, Stefanie Tellex, Suresh Venkatasubramanian, Ugur Cetintemel
Head of Education for CNTR
- Kathi Fisler
STA Supervision
- Ugur Çetintemel
Committees (Department)
Space
- Ex officio: Roberto Tamassia
- Chair: Tom Doeppner
Brown CS Representative For Open DSI Search
- Suresh Venkatasubramanian
Faculty Awards
- Ex officio: Roberto Tamassia
- Maurice Herlihy
Lectures
- Chair: George Konidaris
- Theophilus Benson, Maurice Herlihy
Facilities
- Ex officio: Roberto Tamassia
- Stephen Bach, Tom Doeppner
Curriculum
- Chair: Philip Klein
- Ex officio undergraduate: Tom Doeppner
- Ex officio PhD: Maurice Herlihy
- Kathi Fisler, Shriram Krishnamurthi, Srinath Sridhar
Ad-Hoc Curriculum Revision Committee
- Kathi Fisler, Shriram Krishnamurthi, Tom Doeppner, James Tompkin, Lorenzo De Stefani
Teaching Assessment Committee
- Barbara Meier, John Hughes, Shriram Krishnamurthi, Suresh Venkatasubramanian
Rankings
- Chair: George Konidaris
- Stephen Bach, Daniel Ritchie, Jeff Huang, Srinath Sridhar
ETA Supervision
- Ugur Cetintemel
Development
- Chair: Andy van Dam
- Ex officio: Roberto Tamassia
Diversity And Inclusion
- Chair: Ritambhara Singh
- Daniel Ritchie, Vasileios Kemerlis
- Ex officio: Kathi Fisler, Tom Doeppner, Roberto Tamassia
Executive
- EO: Roberto Tamassia
- Anna Lysyanskaya, Ellie Pavlick, John Hughes
Faculty Recruiting
- Chair: John Hughes
Lecturer Search
- Chair: Kathi Fisler
- Stephen Bach, Nora Ayanian, Shriram Krishnamurthi
MSc Admissions
- Ex officio: Tom Doeppner
- Robert Y. Lewis, Milda Zizyte, Steve Reiss
PhD Admissions
- Chair: Stephen Bach
- Malte Schwarzkopf, Yu Cheng, Srinath Sridhar, Chen Sun, Ellie Pavlick, Ritambhara Singh, Daniel Ritchie, Peihan Miao, Nikos Vasilakis, James Tompkin, Ellis Hershkowitz
MA-CS Advising
- Sorin Istrail
CS-Econ Advising
- Sorin Istrail, Stan Zdonik
Teaching Efficiency
- Kathi Fisler, James Tompkin
Undergraduate Recruiting
- Co-Chair: Lorenzo De Stefani
- Co-Chair: Tom Doeppner
- Presenter: Shriram Krishnamurthi
Undergraduate Research
- Co-Chair: George Konidaris
- Co-Chair: Stefanie Tellex
- Ex officio: Tom Doeppner
Mosaic+
- Faculty Liaison: Milda Zizyte
- Transition Advisor: Tim Nelson
Ignite CS
- Coordinator: Amy Greenwald
Department Maintenance
- Coordinator: David Laidlaw
Brown-RISD Dual Degree Advising
- David Laidlaw, Barbara Meier
Carney Institute for Brain Science Executive Committee
- Ellie Pavlick
CCMB Admissions
- Ritambhara Singh
Computational Biology DUS
- Sorin Istrail
Conflict of Interest Review Board
- Stan Zdonik
Neuroscience Training Committee
- Michael Littman
Committee on Faculty Equity and Diversity
- Vice-Chair: Amy Greenwald
Engaged Scholars Review Committee
- Tom Doeppner
Engaged Scholars Advising
- Ugur Çetintemel
Goldwater Scholarship Committee
- Stephen Bach
Graduation Ceremony Video Production
- James Tompkin
Tech4Ed Committee
- Chair: Shriram Krishnamurthi
Research Acievement Awards Committee
- Amy Greenwald
Women in Physical Sciences Steering Committee
- Barbara Meier
TEAM Steering Committee
- Tom Doeppner
Financial Health Committee
- Ugur Çetintemel
MSc in Technology Leadership Committee
- Tom Doeppner
CS Liaison to Watson Center
- Shriram Krishnamurthi
Unsponsored Awards Committee
- Tom Doeppner
Colloqium and Kanellakis Committee
- John Hughes, Anna Lysyanskaya, Maurice Herlihy
Committees (University)
Academic Code Committee
- Steve Reiss
Academic Priorities Committee
- Eli Upfal
CCC
- Sorin Istrail
IT Advisory Board
- Shriram Krishnamurthi
ICERM Advisory Board
- Anna Lysyanskaya
Junior Faculty Mentoring
- Sorin Istrail, Anna Lysyanskaya
DSI Advisory Board
- Michael Littman
DSI Executive Committee
- Stephen Bach
DSI Master's Advising
- Eli Upfal
BIBS Executive Committee
- Ugur Çetintemel
Brown Research Advisory Board
- Ugur Çetintemel
Research Computing Advisory Committee to OVPR/VP-CIS
- David Laidlaw
College Curriculum Council
- Sorin Istrail
Brown/RISD Dual Degree Task Force
- Barbara Meier
Faculty Hearing Committee for Allegations of Gender-Based Discrimination
- Nora Ayanian
RCAC
- Ellie Pavlick
Graduate Council
- Tom Doeppner
Faculty Retirement Committee
- Tom Doeppner
Committee on Faculty Equity and Diversity
- Amy Greenwald