UTA Program

avd.jpg

Our undergraduate teaching assistant (UTA) program is unlike any other. It employs more than 200 undergradutes each semester, and every one of these students is given the chance to effect change, working closely with the professor, other UTAs, and other students. UTAs and non-UTAs alike can use this page to better understand the UTA program, what it has to offer, and what a UTA has the opportunity to do.

The Meta TAs for 2017-2018 are Eleanor Avril, Alyssa Baum, Zachary Kirschenbaum, and Katya Schwiegershausen.

Named UTAships

Generous gifts from the donors of the Brown CS UTA Endowment have funded dozens of UTAships to help this important program continue for years to come. Here are the current recipients of named UTAships:

Fall UTAships

Meta UTA

Brad Silverberg '76 P'11 Meta UTAship in Honor of Andy van Dam Eleanor Avril
Brad Silverberg '76 P'11 Meta UTAship in Honor of Norm Meyrowitz '81 Zachary Kirschenbaum
Molly and David Wadhwani Foundation Meta UTAship in Honor of Andy van Dam Katya Schwiegershausen
Norm Meyrowitz '81 Meta UTAship in Honor of Andy van Dam Alyssa Baum

Head UTA

Alan Schiffres Head UTAship Emily Magavern
Anonymous Head UTAship Anna Sabel
Bob Petrocelli Head UTAship Samuel Waxman
Ed Lazowska '72 and Lyndsey Downs Head UTAship in honor of Andy van Dam Lauren Ho
Guttag Family Foundation Head UTAship in honor of Andy van Dam Colvin Endo
John Gannon Memorial Head UTAship in honor of Andy van Dam Aaron Gokaslan

UTA

Anonymous UTAship  Kaushik R. Nimmagadda
Brad Silverberg CS '76 P'11 UTAship in honor of Andy van Dam Jamie E. Atschinow
Brown Alums of DTrace UTAship Silei Ren
Craig Mathias UTAship Adam DeHovitz
David Salesin UTAship in Honor of Andy van Dam Catherine H. Habgood
DN Computer Science UTAship Jacqueline Gu
EverTrue@Apple UTAship in Honor of Tom Doeppner Caleb Kim
Hal Webber UTAship in Memory of Charles Strauss Isaac Kim
Heidi Dix '82 UTAship for Women in CS Devanshi Nishar
James and Zem Joaquin UTAship for Underrepresented Minorities Joanna Simwinga
James Rinzler UTAship Melrose Roderick
Mayumi HIkata Webber UTAship in Memory of Akira and Kazuho Hikata Tracy Chin
Michael Shapiro UTAship Lucas Rosenblatt
Michael Strickman UTAship Gregory Carlin
Pozevsky-Shecter UTAship Sarah Kim
Rick Breslow '79 and Elizabeth Breslow P'14 UTAship in Honor of Donald Breslow '54 and Sam Breslow '14 Hannah Tipperman
RN Computer Science UTAship Rebecca Townsend
Rob Gurwitz UTAship in Honor of Andy van Dam Mason Bartle
Sandra Galejs '80 UTAship for Women in CS Brittani Taylor
Unspecified UTAship Anthony Cruz
UTAship in Honor of Andy van Dam Vivek Ramanujan
Women of CS '84 UTAship for Women in CS Rebecca Sarfati
Women of CS '85 UTAship for Women in CS Lena Renshaw
Worldreader UTAship Benjamin Sheeran

Spring UTAships

Meta UTA

Brad Silverberg '76 P'11 Meta UTAship in Honor of Andy van Dam Eleanor Avril
Brad Silverberg '76 P'11 Meta UTAship in Honor of Norm Meyrowitz '81 Zachary Kirschenbaum
Molly and David Wadhwani Foundation Meta UTAship in Honor of Andy van Dam Katya Schwiegershausen
Norm Meyrowitz '81 Meta UTAship in Honor of Andy van Dam Alyssa Baum

Head UTA

Anonymous Head UTAship in Honor of Andy van Dam Justin Zhang
Brad Silverberg CS '76 P'11 Head UTAship in Honor of Andy van Dam Chantal Toupin
Katie Marie Atkins Head UTAship Katherine Chu
Kidderbrook Bell Family Head UTAship in Computer Science UTAship Hoang Nguyen
Peter Norvig Head UTAship in Memory of David Notkin Benjamin Navetta
RN Anonymous Head UTAship Emma Catlin
RWV KWV Anonymous Head UTAship Isaac Kim

UTA

250th Anniversary UTAship in Honor of Andy van Dam Kyle Lin
Andy and Debbie van Dam UTAship in Memory of Randy Pausch Zak Wegweiser
Andy and Debbie van Dam UTAship in Memory of Rick Harrington Raghu Nimmagadda
Anonymous UTAship in Honor of Andy van Dam Shannon Ward
Bansal Ramaswamy Family UTAship Shihang Zhang
Bern Haan UTAship Tracy Chin
Bob Drebin UTAship Olivia Orrell-Jones
Brown Alums of BodyLabs UTAship Sara Seeger
Brown Alums of EQuill UTAship Vincent Kubala
Brown Alums of iHarvest UTAship Jeffrey Hao
Christopher L. Chin '02 ScM '05 UTAship in Memory of Tom Heft T. Alexander Chen
Class of '81 UTAship for Women in CS Sophia Hsaio
Class of 1983 UTAship Seung Lee Lee
Class of 1993 UTAship Arthur Borem
Class of 2007 UTAship Christopher Harvie
Craig and Libby Heimark UTAship Samantha Gohh
CS15 Humor TAs UTAship in Honor of Andy van Dam Alberta Devor
Doreen Green UTAship for Women in CS Lena Renshaw
Eliot Horowitz UTAship Jarod Boone
Eric Tamura Head UTAship in Honor of Tom Doeppner Isaac Davis
Google UTAship Tessa Franzen
Irv Lustig '83 UTAship Kathryn Scholl
John Patberg UTAship in Honor of Andy van Dam Zachary Lowry
Kurt Fleischer '82 and Nagisa Yamamoto UTAship Bethany Dubois
Linnea Wile and Erik Wile '97 UTAship in Memory of David Wile '67 Isaac Semaya
Marc and Ellen Brown UTAship in Honor of the Department's Founding Seven Tristan Falk-LeFay
Marion and Eric Golin UTAship for Women in CS Shawna Huang
Mark Vickers UTAship in Honor of Andy van Dam Arun Das
Matt Cannizzaro UTAship for Underrepresented Minorities Alina Taveras Shelley
NP-Complete UTAship in Memory of Paris Kanellakis Kyle Cui
NVIDIA UTAship in Honor of Andy van Dam Samuel Oliphant
Paul Knueven UTAship in Honor of Andy van Dam Jared Siskin
Paul Knueven UTAship in Memory of David Wile '67 Brendan Woo
pMD UTAship Andrew Hou
RN2 Anonymous UTAship Peter Hahn
Robert Blumofe UTAship Yelena Denisenko
Singh Family UTAship Seth Barshay
Teacher Assistant Dr. Mary K. Landers UTAship Mengqi Wang
The Bishops '94 UTAship in Honor of Cynthia Wayne Acker '59 and Stephen G. Bishop '65 PhD Karen Tu
UTAship for Underrepresented Minority Women in Memory of Marie Moses '82 Victoria Chavez
UTAship in Memory of Mark Sobel and Joan Wilson James Tango
Will Poole and Janet Levinger UTAship in Honor of Andy van Dam Jearson Alfajardo
Women of CS '83 UTAship for Women in CS Amy Wang