Class Schedule

Hybrid: course will be held in person or will have in-person labs; courses and labs will be held virtually when circumstances require (for example, if the student must be remote).

Synchronous: instruction will be held online but students are expected to attend class virtually during the scheduled time. Students will not be able to register for another class that overlaps with an online synchronous class.

Synchronous encouraged: instruction will be held online and will be recorded. Students are strongly encouraged to attend the (virtual) lectures synchronously, but, with instructor permission, may watch the recorded lectures instead. Students will not be able to register for another class that overlaps with an online synchronous class.

Asynchronous: instruction will be via pre-recorded lectures. Students will be able to register for another class since there is no set time for the class.

Semester 2, 2021-2022

CourseInstructorTitle/TimeRoom
CSCI0081
Thomas W Doeppner
TA Apprenticeship: Full Credit
Arranged
CSCI0082
Thomas W Doeppner
TA Apprenticeship: Half Credit
Arranged
CSCI0111
Milda Zizyte
Computing Foundations: Data
C hr: MWF 10:00-10:50
Metcalf Research Auditorium (Remote Asynch possible)
CSCI0200
Kathi Fisler
Milda Zizyte
Program Design with Data Structures and Algorithms
D hr: MWF 11:00-11:50
Salomon DECI / Remote via sec 2
CSCI0220
Robert Y. Lewis
Introduction to Discrete Structures and Probability
F hr: MWF 1:00-1:50
MacMillan 117
CSCI0300
Malte Schwarzkopf
Fundamentals of Computer Systems
T hr: MW 3:00-4:20
B&H 166 / Online students should enroll in section 2
CSCI0320
Tim Nelson
Introduction to Software Engineering
J hr: T,Th 1:00-2:20
Metcalf Research Auditorium (Remote Asynch possible)
CSCI1040
Anna A Lysyanskaya
The Basics of Cryptographic Systems
M hr: Mondays 3:00-5:20 / sec 2 fully remote
Friedman hall 202
CSCI1280
Barbara J. Meier
Intermediate 3D Computer Animation
MW 12-1:50
CIT 316
CSCI1310
Malte Schwarzkopf
Fundamentals of Computer Systems
T hr: MW 3:00-4:20
B&H 166 / Remote Asynch sec 02
CSCI1360
Ernesto Zaldivar
Human Factors in Cybersecurity
Monday 2:30 - 4 PM
Remote Only
CSCI1380
Theophilus A Benson
Distributed Computer Systems
I hr: TTh 10:30-11:50
Friedman Hall 102 / Remote asynch sec o2
CSCI1420
Stephen Bach
Machine Learning
K hr: TTh 2:30-3:50
Metcalf Research Aud / Remote asynch sec 02
CSCI1430
James H Tompkin
Computer Vision
I hr: T,Th 10:30-11:50
Salomon 001 / remote sec 2
CSCI1440
Amy R Greenwald
Algorithmic Game Theory
N hr: Wed 3:00-5:20
CIT 368 / Hybrid possible
CSCI1470
Ritambhara Singh
Deep Learning
E: MWF 12:00-12:50
Salomon DECI (Remote Asynch possible via section 2)
CSCI1550
Eli Upfal
Probabilistic Methods in Computer Science
K hr: T,Th 2:30-3:50
CIT 241 (First Class held in CIT 477)
CSCI1620
Bernardo Palazzi
Computer Systems Security Lab
Arranged
Online asynch
CSCI1660
Bernardo Palazzi
Computer Systems Security
J hr: TTh 1-2:20
CIT 368
CSCI1670
Thomas W Doeppner
Operating Systems
G hr: MWF 2-2:50
TBD / Remote asynch sec 02
CSCI1680
Nick DeMarinis
Computer Networks
H hr: T,Th 9:00-10:20
CIT 368
CSCI1690
Thomas W Doeppner
Operating Systems Laboratory
Arranged
Online asynch
CSCI1710
Tim Nelson
Logic for Systems
C: MWF 10-10:50
TBD / Remote asynch sec 2
CSCI1800
Ernesto Zaldivar
Cybersecurity and International Relations
K hr: T,Th 2:30-3:50
Friedman 202 / Remote asynch sec 2
CSCI1820
Sorin Istrail
Algorithmic Foundations of Computational Biology
K hr: TTh 2:30-3:50
CIT 241 / Hybrid possible
CSCI1860
Timothy H Edgar
Cybersecurity Law and Policy
Asynch
Online only
CSCI1880
Bernardo Palazzi
Introduction to Computer Security
Online
Asynchronous
CSCI1950-U
Daniel C Ritchie
Topics in 3D Game Engine Development
M hr: Mon 3:00-5:20
CIT 506
CSCI1951-A
Lorenzo De Stefani
Data Science
I hr: T,Th 10:30-11:50
TBD / Remote asynch sec 02
CSCI1951-I
Ugur Cetintemel
CS for Social Change
T hr: M,W 3:00-4:20
CIT 477
CSCI1951-L
Maurice P Herlihy
Blockchains & Cryptocurrencies
J hr: T,Th 1:00-2:20
TBD
CSCI1951-T
David H. Laidlaw
Surveying VR Data Visualization Software for Research
I hr: T,Th 10:30-11:50
CIT 101
CSCI2002
Deborah Hurley
Privacy and Personal Data Protection
Online / Asynchronous,
CSCI2240
Daniel C Ritchie
Interactive Computer Graphics
D hr: MWF 11-11:50
CIT 368
CSCI2270
Stanley B Zdonik
Topics in Database Management
M hr: Monday 3:00-5:30
CIT 316
CSCI2440
Amy R Greenwald
Advanced Algorithmic Game Theory
N hr: Wednesdays 3:00-5:20
CIT 368 / Hybrid possible
CSCI2470
Chen Sun
Ritambhara Singh (spring)
Deep Learning
E hr: MWF 12:00-12:50
Salomon DECI (Remote asynch possible via section 2)
CSCI2500-A
Philip Klein
Advanced Algorithms
T hour: MW 3:00-4:20
CIT 101
CSCI2540
Eli Upfal
Advanced Probabilistic Methods in Computer Science
K hr: T,Th 2:30-3:50
CIT 241 (First class held in CIT 47)
CSCI2670
Thomas W Doeppner
Operating Systems
G hr: MWF 2:00-2:50
Online
CSCI2820
Sorin Istrail
Algorithmic Foundations in Computational Biology
K hr: Tu, Th 2:30-3:50
CIT 241
CSCI2951-O
Serdar Kadioglu
Foundations of Prescriptive Analytics
Friday 3:00-5:30
CIT 316
CSCI2952-L
Sydney Skybetter
Eric Rosen
Choreorobotics 0101: Robotics and Choreography
I hr: TTh 10:30-11:50
CSCI2952-N
Chen Sun
Advanced Topics in Deep Learning
J hr: T,Th 1:00-2:20
CIT 101
CSCI2952-O
Srinath Sridhar
A Practical Introduction to Advanced 3D Robot Perception
I hr: T,Th 10:30-11:50
CIT 316
DATA0200
Linda Clark
Data Science Fluency
K hr: T,Th 2:30-3:50
DATA2040
Andras Zsom
Deep Learning
J hr: T,Th 1:00-2:20
DATA2050
Samuel Watson / Andras Zsom (spring)
Data Science Practicum
Arranged
DATA2080
Deborah Hurley
Data and Society
Q hr: Thur 4:00-6:30